Ciekawa książka na Wielkanoc

W przededniu zbliżających się świąt wielkanocnych niemal wszyscy gorączkowo zaczynają zastanawiać się nad upominkami dla najbliższych. Prezent na wielkanoc z Taniej Książki w postaci doskonale wybranej książki to z całą pewnością świetny pomysł, zwłaszcza gdy osoba, której zamierzamy sprawić przyjemność nie wyobraża sobie codzienności bez porządnej lektury. Potęga książek jest ogromna. Dzięki nim bez problemu przenosimy się do innych światów, poszerzamy własne horyzonty, a przede wszystkim zapominamy o codziennych troskach. Co wybrać dla bliskiej osoby?

Historia niezwykłej malarki

Tamara Łempicka nie bez powodu uważana jest za jedną z najdoskonalszych malarek XX wieku. Przyszło jej żyć w czasach największego rozkwitu rozmaitych kierunków sztuki, których przedstawiciele z premedytacją przeciwstawiali się akademickim schematom i kanonom. Urodziła się jako Maria Gurwik-Górska w rodzinie żydowskiej. Jednak jej przyszłość została tak naprawdę określona tuż po ślubie z Tadeuszem Łempickim i wyjeździe do Paryża. W okresie międzywojennym Paryż stanowił pewnego rodzaju mekkę dla artystów z różnych stron świata. To tutaj urzędowali najwybitniejsi przedstawiciele nowych kierunków w malarstwie i to właśnie tutaj Łempicka pragnęła zaistnieć jako wielka niezależna malarka. Jej życiorys to gotowy materiał na pasjonującą książkę i tak się właśnie stało.

Pod lupą słynnej pisarki

“Tamara Łempicka. Sztuka i skandal” to książka napisana przez Laurę Claridge, jedną z najwybitniejszych pisarek, które z niezwykłą starannością powracają do osób znanych i podziwianych w XX wieku. Na podstawie dostępnych i znalezionych informacji autorce udało się zrekonstruować życiorys wybitnej malarki, która za życia sukcesywnie i z dużą premedytacją robiła wszystko, co w jej mocy, by zataić wiele faktów ze swojego życia. To historia, która przeniesie nas do Paryża kipiącego sztuką, w którym wszystkie chwyty były dozwolone. Poznamy początki wielkiej kariery Łempickiej, która ze względu na sytuację materialną po prostu została zmuszona do tworzenia obrazów. Fascynująca historia naszpikowana jest skandalami, z których malarka słynęła, a także informacjami, które pozwolą nam zrozumieć jej motywy oraz główne inspiracje.

Related posts